زنان بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. آنها نقش اساسی در سلامت و توسعه پایدار اجتماعات و کشورهایشان و نیز در حفظ اکوسیستم‌های زمین تنوع زیستی و منابع طبیعی ایفا می‌کنند. به همین دلیل، در بررسی و تجزیه و تحلیل مسائل محیط زیستی می‌بایست آنها را مورد ملاحظه قرار داد. در ارتباط با محیط‌زیست، زنان سراسر جهان نقش منحصر به فردی ایفا می کنند؛ در مدیریت گیاهان و جانوران در جنگل‌ها، سرزمین‌های خشک، مرداب‌‌ها و کشاورز؛ درجمع‌آوری و مدیریت آب، سوخت و علوفه برای استفاده خانگی و ایجاد درآمد؛ و نظارت بر منابع سرزمینی و آب. زنان انجام این کارها، وقت، انرژی و مهارت شخصی را برای توسعه خانواده و اجتماع مصروف می دارند. تجربه عمیق زنان آنها را به منبع ارزشمندی از دانش و تخصص در مدیریت زیست محیطی و اقدامات مناسب تبدیل می‌کند.

طرح توان‌افزایی جوامع محلی همکاری مشترک جمعیت دوستداران زمین سبز و اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان کرمان است که در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشِ مشارکتی در روستاهای هوتک، معزآباد و کهنوج و محله سیدی در حاشیه شهر کرمان در استان کرمان محقق شده است. تسهیلگران این دوره خانم‌ها بهار زند رضوی و مریم خراسانی بوده و از توان و تخصص مشاورین ملی در کنار تجربه بیست و سه ساله موسسه برای طراحی و اجرای بهینه این مجموعه کارگاه‌ها استفاده شده است.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده، برگزاری شش جلسه کارگاه در دو منطقه روستای هوتک، معزآباد و کهنوج و دو کارگاه در کرمان پیش‌بینی شده است.

که در حال حاضر این طرح طی ۶ جلسه حضوری در سه روستا هوتک، معزآباد و کهنوج برگزار شده است:

* ۲۰ تیرماه با موضوع مدیریت پسماند در روستای هوتک

*۲۲ تیرماه با موضوع مدیریت پسماند در روستای معزآباد و کهنوج

*۲۶ تیرماه با موضوع حفاطت از خاک در روستای هوتک

*۲۹ تیرماه با موضوع حفاظت از خاک در روستای معزآباد و کهنوج

*۳ مردادماه با موضوع مدیریت مصرف آب در روستای هوتک

*۶ مرداد ماه با موضوع مدیریت مصرف آب در روستای معزآباد و کهنوج

درکنار برنامه‌ریزی برای دعوت از شرکت‌کنندگان در منطقه هوتک، معزآباد و کهنوج در اپلیکیشن واتس‌اپ، دو گروه با عنوان کارگاه جوامع محلی ( هوتک) – توان‌افزایی ( معزآباد و کهنوج) شکل گرفت. هدف اولیه از شکل‌گیری گروه‌های مجازی کمک به برنامه‌ریزی برای جلسات آینده و دعوت از شرکت‌کنندگان بود. اما فضای مجازی فرصتی فراهم کرد که در کنار صحبت‌هایی که در کارگاه انجام می‌شد مطالب اضافه، فیلم و تصاویری که فرصت پخش آنها در کارگاه وجود نداشت در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گیرد و بتوان در مورد مطالب مربوطه تبادل نظر کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *