روز درختکاری

فرارسیدن هفته منابع طبیعی نوید رسیدن بهار را میدهد و دلهایمان را از امید سرشار میسازد که در ایران، روز درختکاری در ابتدای هفته منابع طبیعی و در تاریخ پانزدهم اسفند هر سال است.
البته این رویداد در راستای حرکت جهانی نیست و ایرانیان باستان در گذشته نیز در بعضی جشن ها و مراسم خود، اقدام به کاشت درختان و نهال ها می کردند و از این طریق، احترام خود به طبیعت و زمین را نشان می دادند. این سنت مثبت و زیبا امروزه به صورت سازمان یافته و تحت نام روز درختکاری شناخته شده و انجام می شود.

در حال حاضر ، در روز درختکاری، مردم می توانند نهال هایی که در پارک ها و فضاهای سبز عمومی از طرف نهاد های دولتی به صورت رایگان در اختیار داده می شود را در جنگل ها، پارک های جنگلی، بافت فضای سبز بیرون شهر و فضاهایی که امکان کاشت درخت در آن وجود دارند بکارند. این حرکت جمعی با توجه به امکان کاشت حجم بالای درختان در این روز، می تواند تاثیر بسیار مثبتی در تقویت بافت گیاهی داشته باشد و علاوه بر این، بیش از پیش توجه مردم را به محیط زیست، درختان  و اهمیت آن ها جلب کند.

به پاس این موهبت الهی در تاریخ یکشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۴۰۰ و به بهانه روز درختکاری مراسم کاشت نهال در مجموعه تفریحی، جنگلکاری رشید فرخی کرمان، با حضور جناب آقای دکتر زینی وند استاندار محترم و جناب اقای مهندس رجبی‌زاده مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان و مدیر عامل جمعیت دوستداران زمین سبز سرکار خانم نعمت الله زاده و تعدادی از مربیان طرح کودکان ,دوستان طبیعت برگزار گردید.

ابتدا جناب آقای علی رشید فرخی فرزند مرحوم رشید فرخی توضیحاتی در مورد مجموعه تفریحی دادند و سپس جناب رجبی زاده در مورد کارهای انجام شده در سال جاری از جمله سیل بند های شهرستان راور و فهرج و کارهایی که در مجموعه رشید فرخی با مشارکت اداره منابع طبیعی کرمان صورت گرفته است مطالبی را عنوان کردند .و در پایان جناب زینی وند استاندار محترم در مورد نقش مهم NGOها و مشارکت های مردمی در حفاظت منابع طبیعی و همچنین کارهای انجام شده در جلوگیری از ایجاد سیلاب در خسارات وارده در جنوب کرمان یاد اور شدند پیرو صحبت های ایشان و از این رو همه بزرگواران نهالی را به زمین هدیه دادند تا میراثی ماندگار برای نسل هال بعد و سر آغازی برای سر سبزی هرچه بیشتر استان عزیزمان باشد.

همچنین مراسم کاشت تعدادی نهال در هفته منابع طبیعی در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶ در دبستان های شهرستان های بم ،رابر،بافت،کرمان که تحت پوشش طرح آموزشی کودکان دوستان طبیعت بودند در کنار مسئولین محترم اداره منابع طبیعی و سازمان آموزش پرورش و دانش اموزان گرامی و مربی محترم انجام گرفت تا با هدیه دادن این نهال ها به زمین میراثی گرانبها برای آیندگان به یادگار بماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *